Ziyaretçi Politikası

 

REFAKATÇİ POLİTİKASI

 1. Refakatçi sayısı bir kişiyle sınırlıdır.
 2. Yoğun Bakım Ünitemizde refakatçi uygulaması yoktur.
 3. Refakatçi tıbbi bakım sırasında hastanın yanında bulunmamalıdır.
 4. Hekim ve hemşire direktifleri dışında hastaya yönelik herhangi bir uygulama yapmamalıdır. Refakatçi, hastanın bakımına izin verilen ölçüde yardım etmelidir.
 5. Sizlere huzurlu bir ortam sağlanması için, refakatçilerin; hasta odası ve servis koridorlarında yüksek sesle konuşmaması, gürültü yapmaması, odalarda bulunan televizyonları başkalarını rahatsız etmeyecek şekilde kullanması; doktor vizite saatlerinde telefonlarını kapatmaları veya sesini kısık tona ayarlamaları önemlidir.
 6. Hastane içerisinde tütün ve alkol kullanımı yasalar ve hastane kurallarına göre yasaktır.
 7. Refakatçilerin hastane dışından yiyecek ve içecek getirmemesi, diyetisyen kontrolü olmayan hiçbir yiyeceğin hastaya verilmemesi gerekmektedir.
 8. Refekatçi değişiminde mutlaka hemşiresine bilgi verilmesi gerekmektedir.
 9. Refakatçi genel hastane kurallarına uymakla yükümlüdür. İhlali halinde, hastanıza refakat durumunuz kabul edilmeyecektir.
 10. Tüm bunların dışında refakatçi olarak, hastanın sağlığı açısından herhangi bir sorun olduğu zaman öncelikle servis hemşirelerine bilgi vermelidir. Servis hemşirelerinin bilgisi dışından herhangi bir müdahalede bulunmamalıdır.

ZİYARETÇİ KURALLARI

 • Klinikler için ziyaret saatlerimiz 11:00 - 13.00 ve 14:00 - 23:00 saatleri arasındadır. Ziyaret saatleri hastalarımızın bakım ve dinlenme zamanları dikkate alınarak düzenlenmiştir.
 • Ziyaret süresinin 15 dakikayı aşmamasına ve odada 2 kişiden fazla sayıda ziyaretçi olmamasına dikkat edilmesi gerekmektedir.
 • 16 yaş altındaki çocukları ziyarete getirmemenizi rica ediyoruz.
 • Hastanıza dışarıdan yiyecek getirmeyiniz.
 • Grip, nezle gibi bulaşıcı hastalığınız varsa lütfen hasta ziyareti yapmayınız.
 • Ziyarete gelirken çiçek getirmeyiniz.
 • Ziyaret sırasında, enfeksiyon riskini önlemek amacıyla lütfen hasta yatağına oturmayınız ve hastaya ait eşyalara, hastaya bağlı bulunan ekipmanlara hiç bir şekilde dokunmayınız.
 • Ziyaret öncesi, mutlaka ellerinizi yıkayınız.
 • Hastanızın odasının kapısında uyarı işaretleri varsa lütfen uyarıları dikkate alınız, ilgili hemşireden bilgi alınız.

YENİ DOĞAN YOĞUN BAKIM ÜNİTESİNE GİRİŞ-ÇIKIŞ-ZİYARET KURALLARI

 1. Anne ve baba dışında ziyaretçi kabul edilmemektedir.
 2. 14:00-14:15 arasındadır. Enfeksiyon açısından sık ve uzun ziyaretler risk taşıdığından ziyaretinizi kısa süreli tutunuz.

 3. Hasta hakkında bilgi,  hastanın hekimi tarafından sadece anne ve babaya verilir. Bilgi almak için sağlık personeline ve yardımcı personele soru sormayınız. Telefonla hasta hakkında bilgilendirme yapılmaz. Bu nedenle çalışan personeli, bilgi almak için telefonda meşgul etmeyiniz.

 4. Bebekler yoğun bakıma getirildiğinde, babaları yoğun bakıma ziyarete alınıp bilgi verilir. Ayrıca, enfeksiyon önlemleri açısından  babaların yoğun bakıma ziyaretleri haftada 2 gün olarak Salı ve Cumagünü  saat 14:00-14:15 arası planlanmıştır. Bunun dışındaki vakitlerde yoğun bakıma babalar alınmamakta, sadece anneler alınmaktadır. Bu konuda anlayış gösterdiğiniz için teşekkür ederiz.
 5. Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi uygun değilse ziyaret ve bilgi saati o gün için değişebilir.

 6. Ateş, ishal, kusma, öksürük, burun akıntısı, gribal enfeksiyon ve diğer bulaşıcı hastalığı olan anne ve babalar şikayetleri geçene kadar ziyaret için  alınmazlar.

 7. Yenidoğan yoğun bakımda yatan bebeklerin fotoğrafının çekimini ailelerin yapmasına izin verilmemekte, ailenin telefonuna bebeğin fotoğrafını sadece bebeğin hemşiresi çekebilmektedir.

 8. Yoğun Bakıma girerken yoğun bakımın girişindeki lavaboda mutlaka ELLERİNİZİ YIKAYINIZ ve "El hijyeni için El Antiseptiği" kullanınız. Yenidoğan Yoğun Bakım'a  girerken ziyaretçi önlüğü giyiniz ve maskenizi takınız.  Bu konuda personelimizden yardım isteyebilirsiniz.

 9. Enfeksiyon riski açısından; ziyaret sırasında küvözlere dokunmayın, hasta dosyalarını karıştırmayın ve başka hastaya temas etmeyiniz.
 10. Yenidoğan yoğun bakım hemşireleri, anneleri süt sağmaları konusunda bilgilendireceklerdir.

 11. Yoğun Bakımdan çıkarken yoğun bakımın girişindeki lavaboda mutlaka ELLERİNİZİ YIKAYINIZ ve "El hijyeni için El Antiseptiği" kullanınız.

 12. Ziyaretinizin sonunda ziyaretçi önlüğünü çıkararak, hemşireye teslim ediniz.

 13. Hastanın takiplerinde beklenen ya da beklenmedik olumsuz bir durum gelişmesi halinde hasta yakınlarına  telefon numaralarından ulaşılarak bilgilendirme yapılır.

GENEL YOĞUN BAKIM

1. Yoğun bakımlarda çalışma koşulları gereği ziyaret kısıtlaması mevcuttur.

2. Ziyaretler yoğun bakım sorumlu doktoru izni olmadan yapılamaz.

3. Sizlere yoğun bakıma girerken ayaklarınıza giymeniz için galoş, üzerinize ise tek kullanımlık önlük verilecektir.

4. Hasta yakını yoğun bakım sorumlu doktoru izni doğrultusunda, yoğun bakım için uygun saatlerde günde iki kez, birinci derece yakını olmak koşulu ile bir kişi ziyarete alınabilir.

5.Yoğun bakımlara hasta ziyaretleri haftaiçi hergün bir defa ve birinci derece yakınları tarafından yapılmaktadır. Yalnızca 1 ( (bir) ziyaretci alınmaktadır.


6. Genel yoğun bakım haftaiçi hergün saat:14:30 ziyaret saati
Cumartesi: saat:11:30 ziyaret saati bitiş saati :14:00
Pazar: saat: 14:30 ‘dur.
*Perşembe ve Pazar günleri eğitim günü olması sebebi ile sadece hasta ziyareti yapılmaktadır. Doktor bilgilendirmesi yapılmamaktadır.

7. Kvc yoğun bakım ziyaretleri hergün saat:18:00 :20:00 saatleri arasındadır.

8. Koroner yoğun bakım hasta ziyaretleri haftaiçi hergün 13:00/14:00 saatleri arasındadır.

9. Çocuk yoğun bakım hasta ziyaetleri haftaiçi hergün 156:00/17:00 saatleri arasındadır.

10· Ziyaretçide grip, nezle ve/veya herhangi bir bulaşıcı hastalık mevcut ise ziyaret yapılmamalıdır.

11· Ziyaretten önce sizlere gösterilen el dezenfektanı ile ellerinizi temizleyiniz. Dezenfektan, sizlerden hastaya bulaşabilecek mikroorganzimaları önlemek amaçlıdır.

12· Hastanıza bağlı bulunan mekanizmalara kesinlike dokonumayınız.

13· Hastanızı öpmeyiniz.

14· Ziyaret esnasında telefonunuz kapalı bulunmalıdır.

15· Yoğun bakım ünitesi içerisinde fotoğraf çekmek yasaktır.

16· 16 yaş altındaki çocukları hasta ziyaretine getirmeyiniz.

17· Ziyaret esnasında herhangi bir hastada gelişecek acil durum ve muayene sebepli ziyaretinizin sonlandırılması istenebilir. Bu gibi durumlarda lütfen zorluk çıkarmayınız ve ziyaretinizi sonlandırınız.

18.Ziyaret Saatleri Dışında Hasta Yakını Bilgilendirmesi Yapılamamaktadır, Sorumlu Hekim Dışında Almış Olduğunuz Bilgiler Kesin Ve Net Olmadığı Gibi Siz Değerli Hasta Yakınlarını Yanlış Bilgilendirmeye Neden Olabilir.